čtvrtek 22. září 2016

,

Nevlastní knihy 13

Krásné odpoledne,
po delší době tu mám nevlastní knihy aneb úlovky z knihovny, Tentokrát se jedná o knihy, které potřebuji na tvorbu ročníkové práce (ještě o ní budu mluvit) a celkově kvůli škole. Ne každému tedy můj výběr bude vonět, ale já jsem z nich nadšená a opravdu se těším, až je budu mít všechny přečtené.

Churchil: vizionář, státník, historik (John Lucaks)
John Lukacs se po celý svůj život zabývá složitou a mnohovrstevnou osobností Winstona Churchilla. V knize Churchill na tohoto muže nahlíží jako na vizionářského státníka. Každá kapitola knihy vykresluje Churchilla na vrcholu sil. Kromě barvitého popisu jeho vztahů se Stalinem, Rooseveltem, Eisenhowerem a dalšími světovými vůdci Lukacs uvažuje o Churchillově schopnosti předvídat blížící se druhou světovou válku i válku studenou; zkoumá Churchillovu prestiž coby historika, který se dívá zpět na konflikty, jichž se sám účastnil; a posuzuje často kontroverzní způsob, jakým na Churchilla pohlíželi jeho kritikové i obdivovatelé. Poslední kapitola je silnou a hluboce dojemnou vzpomínkou na ony tří dny, které Lukacs strávil v Londýně, když se v roce 1965 účastnil Churchillova pohřbu. Tato kapitola také předkládá konečné zhodnocení Churchillova místa v dějinách z pohledu různých lidí, kteří přijeli uctit jeho památku. Ve své knize Churchill Lukacs předkládá podstatu této vynikající postavy se suverénním mistrovstvím. 


Momentálně je jedna z mých rozečtených knih Faktor Churchill od expremiéra Borise Johnsona. Musím říct, že mě velice zaujala a když jsem v knihovně viděla další titul o tomto velikánovi, neváhala jsem.


Vladimir Putin: Kam kráčíš Rusko? (Boris Reitschuster)
Nedokáže na ni však jednoznačně odpovědět a Putin pro něj zůstává rozporuplnou postavou. Ruské federaci vládne jako car, v Čečensku nechává probíhat válku a potlačuje každý odpor. Přitom je v ruském národě velice oblíben a západní politici jej oceňují jako spolehlivého partnera a garanta politické stability v obrovské zemi. 

Samozřejmě nelze žádnou knihu brát jako dogma, ale na základě různých pramenů si vytváříme svůj názor a dozvídáme se okolnosti... Situace v Rusku rozhodně není jednoduchá a prezident Putin je velice podstatný charakter v dnešní politické světové scéně.

Kmotr z Kremlu - Boris Berezovskij (Pavel Chlebnikov)
Známý dánský filozof kdysi prohlásil, že žít se musí kupředu, ale rozebírat a hodnotit zpětně. Od oněch let, kdy se události v Rusku hnaly jako splašené a zprávy odtud přicházející zněly často zmateně a rozporuplně, nás dělí jen krátký historický úsek. Pavlu Chlebnikovovi, americkému novináři, který po celé bouřlivé desetiletí Rusko navštěvoval a bedlivě sledoval, však i tato nedlouhá chvíle stačí k uspořádání fakt a vytvoření uceleného obrazu. Vzhledem ke svému ruskému původu a znalosti jazyka se autor dokonale vyzná v prostředí a dokáže vycítit každý jeho záchvěv, na druhé straně však jako autor píšící pro velmi solidní západní publikace nabízí také střízlivý odstup a objektivitu. Čtenář se nejen dozví podrobnosti o závratné podnikatelské kariéře a nečistých praktikách hlavního hrdiny, ale také získá přehled o společenském a zejména hospodářském dění v Rusku po pádu komunismu. Kniha bude cenným poučením pro každého, kdo se chce z věrohodného pramene dozvědět, co se to v tom Rusku vlastně stalo.

Opět ruská tematika, tentokrát z oblasti, která je pro mě neznámá, opravdu moc se na ni těším.

České snění (Pavel Kosatík)
Kniha se věnuje kolektivním českým snům 19. a 20. století, které vypovídaly zejména o falešných představách, touhách a iluzích, které Češi měli o sobě samých. Kniha je doplněna desítkami unikátních obrázků, které podtrhují mnohdy bizarní, někdy ale i dojemný rozměr snů, které český národ snil v uplynulých sto padesáti letech.
Tuto knihu mi doporučil pan profesor na semináři dějin Československa. Vzhledem k tematice se určitě bude jednat o velice zajímavou knihu. Přeci jen iluze, touhy a představy ovládají společnost i dnes, jak to ale vypadalo v 19. a 20. století?

Dějiny Británie (Kenneth O. Morgan)
Svoji ročníkovou práci ze společenských věd budu směřovat k Velké Británii. Nechci zde přímo uvádět téma, to až někdy příště. Každopádně je důležité, abych si věci dala do souvislostí a udělala si kompilát dějin. 

Dějiny moderní Británie (Ellis Archer Wasson)
Jedinečná kniha nás provede nejzajímavějším úsekem britských dějin - obdobím od zrození britského impéria na počátku 18. století, přes fascinující viktoriánskou epochu, bouřlivé události druhé světové války, ústup z pozic světové mocnosti během války studené, až po postmoderní současnost střetů kultur a civilizací. Autor se nevyhýbá kontroverzním tématům, o kterých samotní Britové mluvili dosud neradi, a mnohé známé osobnosti britských dějin staví do nového světla. Navíc pro každé období popisuje každodenní život člověka a další dobové zajímavosti. A pokud budete číst pozorně, možná si všimnete, že se často pod zdánlivě chladným popisem historických událostí nenápadně skrývá osobitý britský humor.Pokud jste si ve škole zošklivili dějepis memorováním dlouhých seznamů letopočtů, máte jedinečnou příležitost spravit si chuť. Moderní dějiny Británie neberou historii jako suchou posloupnost faktů, nýbrž jako fascinující vír souvislostí, okolností, osudů a lidských ambicí. Navzdory tomu nejde o „populární" text v negativním slova smyslu - autor se netají tím, že na mnohé události existuje řada protichůdných pohledů, své argumenty zakládá na konkrétních faktech a uvádí použité zdroje. Pokud vás tedy zajímá, jak spolu vycházely čtyři národy, které na Britských ostrovech žijí, jak se tradiční britské společenské instituce vyrovnávaly se zásadními historickými změnami, jak se vyvíjela britská politika, kultura a společnost, zkrátka jak Britové prožili poslední tři století, tato kniha vás jistě nezklame.

To samé v jiném tričku. Opět o dějinách Británie - tentokrát pouze těch moderních. 

Zaujala vás některá kniha? :) A co právě čtete? :)
Share:

3 komentáře:

 1. Knihy, které bych si chtěla přečíst to nejsou, ale hlavní je, že jsi s výběrem spokojená :) tak ať se ti práce dobře píše :)
  melisinblog.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 2. ty smajlíci měly být usměvaví, ne chechtací, nějak se mi napsaly jinak..

  OdpovědětVymazat
 3. Pěkné knížky. :) Taky bych si něco z toho hned přečetla, ale času je málo. :) Fascinuje mě zejména Churchill a pokud máš zájem ještě o nějakou další knihu, tak vřelel doporučuji Faktor Churchill, poměrně nová, ale podle mě výborně schrnuje všechno o tomto velikánovi. I když se očekává, že už o něm má člověk něco načteno.

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář, strašně si jich vážím a dělají mi ohromnou radost!:)